“سورپرایز” اصولگرایان برای انتخابات چیست؟

صادق زیباکلام می‌گوید: «با منتفی شدن ماجرای نامزدی آقای احمدی‌نژاد از نظر من پرونده اصولگرایی بسته شد و پرونده انتخاباتی اصولگرایان برای این انتخابات به بایگانی رفت به همین خاطر آقای حداد عادل از سوپرایز حرف می‌زنند و می‌گویند در ماه‌های منتهی به انتخابات سورپرایز خواهند داشت.»

به گزارش اعتماد نو به نقل از فرارو،  به نظر نمی‌رسد انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو فضایی منحصر به فردی داشته باشد. به خصوص در شرایطی که محمود احمدی‌نژاد از انتخابات کنار کشید و پروژه قطبی‌سازی جریان اصولگرا زمین خورد، این جریان هنوز نتوانسته استراتژی جایگزینی را ترتیب دهد.

به گزارش فرارو، حالا برخی اصولگرایان بدون آنکه نامی از نامزدی ببرند تنها مردم را به روزهای نزدیک به انتخابات حواله می‌دهند. روزهایی که انگار آنها می‌خواهند سند یا نامزد منحصر بفردی را رو کنند و امیدوار باشند بتوانند ورق انتخابات را به نفع خود برگردانند.

از سویی دیگر اصولگرایان همچنان به دنبال استراتژی‌ای هستند که بتوانند انتخابات را به یک رقابت جنجالی تبدیل کنند.

در همین رابطه حداد عادل می‌گوید: «بنده احتمال می‌دهم در میان انتخابات‌هایی که از اول تا حالا برگزار شده انتخابات سال ۹۶ از همه جدّی‌تر باشد.»

حداد عادل در شرایطی دست به این پیش‌بینی زده است که این جناح هنوز از معرفی فرد یا افرادی به عنوان نامزدهای احتمالی ناتوان است و در حالیکه کمتر از هشت ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری سرگرم رفع اختلافات داخلی جریان خود است؛ از سویی دیگر اغلب کارشناسان و فعالان سیاسی انتخابات پیش‌رو را عادی پیش‌بینی کرده و احتمال پیروزی مجدد حسن روحانی را نیز قوی ارزیابی می‌کنند.

اما غلامعلی حداد عادل برخلاف همه این اوصاف همچنان می‌گوید: «بنده احتمال می‌دهم که انتخابات آینده یک انتخابات بسیار جدّی باشد و شاید در میان انتخاباتی که از اول تا حالا برگزار شد انتخابات سال ۹۶ از همه جدّی‌تر باشد. البته من برای حدسی که می‌زنم دلایلی هم دارم و در آینده که به انتخابات نزدیک می‌شویم می‌توانم آنها را تشریح کنم.»

در همین رابطه صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با فرارو می‌گوید: «با منتفی شدن ماجرای نامزدی آقای احمدی‌نژاد از نظر من پرونده اصولگرایی بسته شد و پرونده انتخاباتی اصولگرایان برای این انتخابات به بایگانی رفت به همین خاطر آقای حداد عادل از سوپرایز حرف می‌زنند و می‌گویند در ماه‌های منتهی به انتخابات سورپرایز خواهند داشت.»

دیدار سفیر ایران با رییس جمهور منتخب بولیوی
هم اکنون بخوانید

در این میان برخی از اصلاح‌طلبان این ادعای حداد عادل مبنی بر اینکه، انتخابات ۱۳۹۶ جدی‌ترین انتخابات خواهد شد، را تنها یک حدس نمی‌دانند بلکه از نظر آنها این اظهار نظر می‌تواند نگران کننده و متکی بر اطلاعاتی باشد که او از پشت پرده در اختیار دارد.

علی صوفی، عضو عالی شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌گوید: «اصلاح‌طلبان فقط یک نگرانی دارند و آن این است که نکند روحانی را اگر به عنوان تنها کاندیدای اصلاحات ببینند وسوسه شوند که رد صلاحیت کنند. نگرانی‌ای که از محافل اصلاح طلبی شنیده می‌‎شود مربوط به احتمال رد صلاحیت روحانی است و اینکه آیا کسی روحانی را همراهی کند یا او تنها وارد گود شود؟»

زیباکلام: حداد عادل توانایی بگم‌بگم گفتن هم ندارد

رسول منتجب نیا نیز در همین باره می‌گوید: «اگر در پشت پرده حداد عادل ار برخی مسائل خبر دارد که ما خبر نداریم بحث ديگري است.»

صادق زیبا کلام نیز نسبت به رد صلاحیت حسن روحانی ابراز نگرانی کرد. وی در همین رابطه و در گفتگوی خود با فرارو گفت: «حدس دیگری که از صحبت‌های آقای حداد عادل می‌توان داشت مسئله رد صلاحیت آقای روحانی است؛ این در شرایطی است که اصلاح‌طلبان به این جمع‌بندی رسیده‌اند که از آقای روحانی حمایت کنند و هنوز استراتژی جایگزینی در شرایط رد صلاحیت روحانی در نظر نگرفته‌اند و حتی ممکن است اصلاحات دچار این بحران شود که در انتخاباتی که آقای روحانی هم رد صلاحیت شده است شرکت کند یا خیر؟»

چرا انتخابات پیش‌رو جدی‌ترین انتخابات نخواهد بود؟
صادق زیبا کلام اما در این رابطه معتقد است حداد عادل خود باور دارد پرونده این انتخابات برای اصولگرایی بسته شده است؛ وی در همین رابطه اضافه می‌کند که همه ما نامزدهای اصولگرایی را که بتوانند در انتخابات شرکت کنند می‌شناسیم. زیباکلام با نامبردن از برخی افراد مانند ضرغامی، فتاح، حداد عادل، باهنر و… با طرح سوالی می‌گوید: «کدام از این افراد توانایی رقابت با روحانی را دارند؛ هیچکدام از اینها رقیب جدی نیستند و  آقای روحانی با دست و پای بسته هم در برابر آنها پیروز می‌شود.»

ارتقای توان و آمادگی نیروهای مسلح از برکات ماندگار سردار فیروزآبادی است
هم اکنون بخوانید

در همین رابطه علی صوفی عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات می‌گوید: «اینکه اصلاح طلبان تبلیغ می‌کنند که روحانی بی‌رقیب است به دليل تحلیل‌هاي واقع بینانه آنها از اوضاع است.» صوفی معتقد است روحانی حمایت بخشی از اصولگرایان را نیز به همراه خود دارد و در این باره می‌گوید: « اما طیف لاریجانی فقط به عنوان بخشی از اصولگرایان گرایش خود را به آقای روحانی نشان میدهند. اما اینکه آنها به وحدت برسند با توجه به شواهد امکان پذیر نیست مخصوصا حول محور روحانی.»

رسول منتجب نیا نیز دیدگاهی مشابه علی صوفی دارد و می‌گوید: «آنچه تحلیل‌ها نشان می‌دهد این است که روحانی در شرایط کنونی رقیب هم ارزی ندارد و او در واقع بی رقیب است. حتی برخی حدس میزنند رای ايشان بع مراتب از سال ۹۲ بیشتر خواهد بود.»

استراتژی بگم‌بگم
اصولگرایان ممکن است بخواهند با یک جو سازی و سند‌سازی علیه جریان رقیب خود، فضای انتخاباتی را به سمت قطبی‌سازی ببرند و با ملتهب کردن شرایط شانس خود را برای پیروزی در انتخابات افزایش دهند.

همان استراتژی‌ای که در انتخابات ۸۸ پیاده کردند و با بکار گیری استراتژی‌های گوناگون مانند شایعه پراکنی، سند سازی و اتهام پراکنی و سناریو نویسی رقابت‌های انتخاباتی را به سمت فضایی هیجانی و به دور از منطق ببرند.

به تعبیر رسول منتجب نیا به نظر می‌رسد جریان اصولگرایی«بدنبال این است که گزینه‌ای را شبیه به احمدی‌نژاد وارد صحنه کنند که  همان رویکرد و گفتمان را داشته باشد.» و آنها دنبال نامزدی هستند که مانند احمدی‌نژاد با بگم‌بگم‌ها بتواند فضای انتخابات را به سمت و سوی خاصی ببرد.

اما صادق زیبا کلام در بخش پایانی گفتگوی خود با فرارو این تئوری را نیز از پیش شکست خورده می‌بیند. به باور این استاد دانشگاه استراتژی بگم‌بگم از عهده آقای احمدی‌نژاد بر می‌آمد. وی در همین گفت: «بگم‌بگم کاری بود که از عهده آقای احمدی‌نژاد بر می‌آمد. این کار جسارت و توانایی را می‌خواهد که تنها از ایشان بر می‌آید؛ مثلا برخی مانند آقای دکتر حداد عادل از عهده چنین کارهایی بر نمی‌آیند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 1 =

دکمه بازگشت به بالا