به طرح استیضاح وزیر در مجلس مصمم هستیم

عضو فراکسیون امید با اشاره به این که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس انزجار خود را از لغو سخنرانی نایب رئیس مجلس در مشهد اعلام کردند، اظهار داشت: همه نمایندگان در این مورد به نوعی اعلام آمادگی کردند و کماکان به طرح استیضاح وزیر در مجلس مصمم هستیم.

به گزارش اعتماد نو محمود صادقی نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات با اشاره به توییتی که در واکنش به وزارت کشور درخصوص لغو سخنرانی علی مطهری داشت در گفت و گو با ایسکانیوز، گفت: در این موارد قاعدتا و اصولا شورای تامین استان و شورای تامین شهرستان مسوول تصمیم گیری هستند. از این جهت تاکید کردیم که باید وزارت کشور پاسخگو باشد زیرا شورای تامین زیر نظر استاندار و رئیس آن استانداری است، بنابراین مراسمی که مجوز آن را داده اند باید تضمین برگزاری و بحث امنیتی آن را مسوول باشند.

وی با بیان این که استانداری خراسان رضوی در عمل به نظر می آید اهتمام و جدیت لازم را در انجام وظایفش ندارد، ادامه داد: گزارش هایی از وزارت کشور آمده که پیگیر ماجرا بودند اما شواهدی وجود دارد که استانداری و فرمانداری مشهد در مجموع جدیت لازم را ندارند و کوتاهی می کنند. دلیلش هم این است که این اعتماد نو به نقل از برنامه اساسا قرار بوده در یک محیط بسته برگزار شود و نیازی به اخذ مجوز ندارد، به خصوص در روز اربعین که مراسم مشابه در جاهای مختلف برگزار می شود و کسی مجوز نمی گیرد.

نماینده مردم تهران ادامه داد: محتوای این اعتماد نو به نقل از برنامه محدود به بحث اربعین و قیام امام حسین(ع) بوده است و حتی ضرورتی نداشته است که مجوز بگیرند اما به علت احتیاط این کار را کردند.

برخی، ملت را محتاج کرامت صدقه‌ای می‌دانند
هم اکنون بخوانید

عضو فراکسیون امید با بیان این که لغو سخنرانی مطهری به دستور دادستان استان خراسان صورت گرفته، افزود: نیروی انتظامی به دستور دادستان ورود، برخورد و محل را پلمب کردند.

دبیر کل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها با بیان این که این اقدامات با کوتاهی هایی از جانب وزارت کشور و استانداری انجام می شود، ادامه داد: اگر استانداری به صورت فعال و پیگیرانه برخورد و حساسیت داشته باشد، چنین اتفاقاتی صورت نمی گیرد. البته کار مقامات قضایی که پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی است با اصول و قوانین اساسی در تعارض است. از جمله اصول آزادی بیان و اصول برگزاری آزادی اجتماعات؛ در واقع قو قضاییه باید تضمین کننده آزادی های اساسی و سیاسی باشد.

وی افزود: این اتفاقات به نوعی حاکی از تعلل در انجام وظایف وزارت کشور است و هم ارتکاب نقض آزادی های اساسی توسط قوه قضاییه است.

نماینده مردم تهران در بهارستان در پاسخ به این که رئیس جمهوری باید چه واکنشی نسبت به لغو سخنرانی نائب رئیس مجلس در مشهد داشته باشد، گفت: رئیس جمهور به عنوان کسی که مسوول اجرای قانون اساسی است برای دفاع از حقوق شهروندی و با ارتباطی که با رئیس قوه قضاییه دارد با تعامل و رایزنی می تواند اقدامات موثری انجام دهد و در واقع به نوعی برگزاری امنیت چنین مراسم هایی را در آینده تضمین کند.

وی با اشاره به این که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس انزجار خودشان را از این حادثه اعلام کردند، اظهار داشت: همه به نوعی اعلام آمادگی کردند و کماکان به طرح استیضاح وزیر در مجلس مصمم هستیم.

مجلس پیگیر طرح مجدد تحقیق و تفحص از شهرداری است
هم اکنون بخوانید

صادقی ادامه داد: توضیحاتی که داده شده به هیچ وجه قانع کننده نیست و من شخصا معتقد هستم که وزیر کشور باید در مجلس حاضر و توضیح دهد. حتی اگر جنبه هایی که به وزیر کشور مربوط نیست اما در صحن مجلس باید اینها بازگو و بیان شود.

وی با اشاره به مصاحبه ای که یکی از مسوولین وزارت کشور در رابطه با این موضوع داشته است، افزود: وی توضیح داده که کمیته ای تعیین شده که در حال بررسی موضوع است و ممکن است پیشنهاد لایحه ای را برای بیشتر شفاف شدن حدود اختیارات در این مواقع به مجلس دهیم.

عضو فراکسیون امید در پایان با بیان این که مجلس باید از راه قانون گذاری ورود کند، گفت: در مجلس اگر ابهاماتی در حدود اختیارات مقامات قضایی و اجرایی وجود دارد اینها را برطرف و بصورت شفاف مشخص کند تا این اقدامات غیرمتعارف و به گونه ای خودسرانه در مقابل با اعتماد نو به نقل از برنامه ای که کاملا عادی بوده بیندیشیدم و حل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

دکمه بازگشت به بالا