بازدید مسجدجامعی از قدیمی‌ترین دکه کتابفروشی تهران/ علی جنتی به نشر چشمه رفت/ سید عباس صالحی به کتابفروشی‌های قم سر زد

به گزارش اعتماد نو به نقل از اعتماد نو به نقل از ایلنا، احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران، صبح امروز  به مناسبت روز کتابگردی در کتابفروشی‌های خیابان انقلاب، کرمیخان و ناصرخسرو حاضر شد.

نادر قدیانی با اشاره به آشنایی خانواده قدیانی و مسجدجامعی از دوران پیش از انقلاب گفت: علاقه مسجدجامعی به نشر و کتاب عامل مهمی است که کتابگردی را بوجود آورد و سبب شد که توجه به کتاب بیشتر شود و بسیار هم موثر بود.

انتشارات قدیانی در حال حاضر فروشگاه کتاب جدیدی به وسعت ۱۲۰ متر دارد و شامل ۲۷۰۰ کتاب خردسال، کودک و نوجوان است.

احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران، در ادامه کتابگردی، به شورای کتاب کودک رفت.

وی در ساختمان شورای کتاب کودک از بانو توران میرهادی یاد کرد و گفت: سیمای کودکانه ایشان یکی از دلایل مهم جذب شدن افراد به سمت ایشان بود، به طوری که بیشتر افراد به صورت افتخاری همکاری می‌کردند. سپس وی از بخش‌های مختلف شورای کتاب کودک بازدید کرد.

همچنین در این دیدار، نوش آفرین انصاری، دبیر شورای کتاب کودک، با اشاره به تاسیس این شورا در سال‌های پیش از انقلاب و گسترش آن پس از انقلاب در مورد کارگاه ادبیات کودک صحبت کرد و گفت: بیش از ۶۰ نفر در این کارگاه که در روزهای دوشنبه بعدازظهر برگزار می‌شود شرکت می‌کنند و این یکی از فعالیت‌های مهم شورا است.

وی همچنین درباره فرهنگنامه کودک و نوجوان صحبت کرد و افزود: این فرهنگنامه از سال ۱۳۵۸ توسط توران میرهادی شروع به کار کرد و در سال ۷۱ اولین شماره آن به ثمر رسید.

انصاری گفت: تا کنون ۱۶ جلد از فرهنگنامه منتشر شده و جلد ۱۷ و ۱۸ در دست چاپ است و بر روی جلد ۱۹ کار می‌کنیم و این یک منبع ارزشمند برای کودکان و نوجوانان و والدین و معلمان است.

در ادامه مسجد جامعی و همراهان وی به سمت ناصر خسرو برای بازدید از کتابفروشی‌های قدیمی حرکت کردند.

وقوع آتش‌سوزی در ساختمان اداری صداو سیما
هم اکنون بخوانید

قدیمی‌ترین دکه کتابفروشی تهران که در خیابان خیام، روبروی ساختمان روزنامه اطلاعات سابق قرار دارد، ایستگاه بعدی کتابگردی احمد مسجد جامعی بود.

به گزارش ستاد خبری هفته کتاب، احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران در بازدید از قدیمی‌ترین دکه کتابفروشی تهران در خیابان خیام، گفت: این دکه‌ها خود یک ویترین است و اولویت ما باید سرمایه‌گذاری بر روی همین بخش باشد. به دلیل اینکه تولید کتاب خوب است و عرضه کتاب مشکل دارد سرمایه گذاری، بر روی این ویترین‌ها موثر خواهد بود.

وی افزود: ایجاد این دکه‌ها هزینه زیادی ندارد و همکاری شهرداری، اتحادیه ناشران و وزارت ارشاد را می‌خواهد تا این کتابفروشی‌ها در کنار خیابان‌ها دایر شوند.

قدیمی‌ترین دکه کتابفروشی تهران ۵۵ سال است که فعالیت می‌کند و کتابهای تاریخی و همچنین کتاب‌های دسته دوم را به فروش می‌رساند. پس از فوت آقای اباذری، موسس دکه کتابفروشی، حدود ۱۸ سال است که پسر وی، امیر اباذری، این دکه را اداره می کند.

احمد مسجدجامعی در ادامه کتابگردی خود به کتابفروشی انتشارات مروی در خیابان ناصرخسرو رفت که امروزه با نام انتشارات و کتابفروشی سعدی شناخته می‌شود.

قدمت این کتابفروشی ۴۰ سال است و موسس آن ابراهیم تقی‌پور بوده و مدیر فعلی آن سعید تقی‌پور، پسر وی است. این انتشارات بیشتر کتاب‌های مذهبی، هنری، خوشنویسی و ادبیات منتشر می‌کنند.

بازدید مسجدجامعی از بازارچه کتاب خیابان حاج نائب

مسجد جامعی در مسیر کتابگردی خود به بازاچه کتاب خیابان حاج نائب رفت و از کتابفروشی‌های کامیابی، دهقان، اعتماد، کاظمی، مرتضوی، مکتب الصادق، غدیر،  باقرالعلوم و رحمان محمد بازدید کرد.

وی در گفتگو با کتابفروشان و ناشران مشکلات آنان را شنید و سپس به یکی از قدیمی‌ترین چاپخانه‌ها، با نام چاپخانه پیام رفت. این چاپخانه ۱۰۲ سال قدمت دارد و در سال ۱۳۹۳ ساخته شده است.

حاشیه‌نگاری بر یک متن / بررسی یک نامزدی در "آسیاپاسیفیک"
هم اکنون بخوانید

مسجد جامعی در این بازدید گفت: برای اینکه این چاپخانه بسته نشود هر مشکلی هست به من اطلاع دهید و هر کاری لازم هست انجام  می‌دهم.

وی در ادامه از کتابفروشی اسلامیه در ۱۵ خرداد بازدید کرد. این کتابفروشی در سال ۱۲۰۸ توسط آقا سید محمد کتابچی تاسیس شد که در حال حاضر جلال کتابچی مدیر آن است و بیشتر، کتاب‌های مرجع، حوزوی، مقتل، و حقوق مدنی را کار می‌کند.

مسجدجامعی گفت: این کتابفروشی از قدیمی ترین کتابفروشی هایی است که از دوران دبیرستان می شناسم اولین کتابی که از اینجا خریدم و خاطره انگیز است یک مفاتیح با جلد گل‌ومرغ و کاغذ رنگی بود که در زمان در نوع خود بی نظیر بود.

مسجدجامعی در ادامه مسیر در خیابان کریمخان با وزیر دیدار کرد. صالحی امیری نیز که در حال کتابگردی در خیابان کریمخان بود در دیدار با مسجدجامعی گفت: برای اینکه رسم پسندیده ای که شما پایه گذاری کردید را اجرایی کنیم، ما هم کتابگردی می کنیم و وی را از افراد خوب و فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی معرفی کرد.

پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵، چهارمین روز از ایام هفته کتاب، به عنوان روز کتابگردی درنظر گرفته شده است.

photo388361912707033783

علی جنتی از کتابفروشی‌های خیابان کرمیخان دیدن کرد

همچنین علی جنتی (وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی) نیز با حضور در کتابفروشی‌های خیابان کریمخان از جمله کتابفروشی نشر چشمه و ثالث در این حرکت شرکت کرد.

علی جنتی، وزیر سابق وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و از فعالان فرهنگی، امروز کتابگردی خود را از نشر چشمه، پل کرمیخان آغاز کرد و سپس به نشر ثالث رفت.

در نشر ثالث، کامیز درمبخش، جلیل فرجاد و عزت الله مهراوان با علی جتی دیدار کردند.

سپس وی به انتشارات اساطیر رفت: جنتی در این بازدید گفت: خوب است قرائت‌خانه‌ای در گنجینه نشر اساطیر نعبیه گردد و همچنین کتاب‌های گنجینه فهرست شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

دکمه بازگشت به بالا