صادق خرازی: امیدوارم تجربه تلخ گذشته با تدبیر و نگاه ژرف اصلاح‌طلبان تکرار نشود

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه «برجام موتور تحریم علیه ایران را متوقف کرده است»، گفت: مذاکرات سیاسی باعث شد مسیر تحریم مسدود شود.

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایسنا، سید محمد صادق خرازی در سفر خود به استان مرکزی در جمع دانشجویان استان مرکزی در دانشگاه آزاد اسلامی اراک در خصوص ارزیابی تجربیات تاریخی کشور در مناسبات بین المللی و شرایط حاکم بر نظام جهانی، گفت: هر انسان هوشیاری می‌خواهد بداند سرنوشت جامعه‌اش چگونه رقم خورده و چگونه تحت تاثیر کنش‌ها و واکنش‌ها شرایط متفاوتی را متحمل می‌شود.

وی تصریح کرد: هر انسانی می‌خواهد بداند آیا مسیری که نظام و انقلاب و جمهوری اسلامی در سیستم سیاسی ما انتخاب کرده‌اند در مناسبات جهانی جواب می‌دهد یا خیر و آیا شناخت و معرفت ما از تحولات نظام بین المللی و منطقه‌ای درست است یا خیر؛ یا فقط می‌توانیم به شعارهای آرمانی و احساسات هیجانی بسنده کنیم تا خود را راضی نگه‌داریم؟

خرازی گفت: ایران در یکی از مهم‌ترین مقاطع تاریخ تاثیرگذاری خود قرار گرفته است. کسانی که با علم تاریخ سروکار دارند، کسانی که محک و اندازه‌گیری‌های تاریخی را معیار ارزیابی وضعیت بهروز یا وضعیت ناگوار ما می‌دانند بر دو نگاه متفاوت در شبستان سیاسی ایران داوری می‌کنند.

وی افزود: یکی از نگاه‌های مذکور این است که ما در نظام بین‌الملل و سیاسی جهان ناچاریم خود را منطبق قرار دهیم و در چنین تطبیقی نرم‌های بین‌المللی را بپذیریم و اصول استقلال کشور و اصول امنیت ملی را بر مبنای نرم‌های جهانی برای خود قرار دهیم.

خرازی ادامه داد: عده دیگری معتقدند چنین نگاهی به کاهش قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی منتج خواهد شد، کاهش قدرت بازدارندگی کشور به معنای ضعیف شدن پایه‌های امنیت ملی است که این خود به معنای حضور بیگانگان در ایران و آسیب دیدن قلمرو استقلال، آزادی و نهادهای مدنی تشکیل شده در ایران است.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه آرمان بشری روزگاری استقلال بود، تصریح کرد: در اوایل قرن ۲۰ به دلیل اینکه ایالات متحده تجربه‌های خشونت‌بار استکباری خود را بروز نداده بود، در اکثر کتب مهم سیاست خارجی و داخلی و آزادی، مهم‌ترین مهد دموکراسی و آزادی را ایالت متحده می‌پنداشتند؛ اما طی یک قرن تکنولوژی انفورماتیک توانست جهان را به هم نزدیک‌تر کند. در چنین فرآیندی مشاهده کردیم که آرمان دموکراسی و آزادی از منظر متفکران آمریکایی چیزی جز خودخواهی برای خود و بدخواهی برای دیگران نیست.

وی افزود: تمام تجربه ما از آرمان انسان امروز زمانی تجلی پیدا می‌کند که مبتنی بر استقلال، شناخت و معرفت بومی و ملی قرار گیرد. بیگانگان و قدرت‌های خارجی به هیچ قیمتی حاضر نیستند قدرت و اقتدار و امنیت را که سه مؤلفه امروز نظام بین‌الملل است در سینی نقره‌ای به ملت‌های دیگر هدیه کنند.

خرازی ادامه داد: نمایندگان مردم ایران در صحنه جهانی توانسته‌اند گلیم خود را از آب بیرون بکشند و امروز ایران با پشتوانه محکم و قوی در صحنه‌های جهانی سخن می‌گوید.

وی افزود: اگر ما به عنوان یک ملت و امت توانسته‌ایم در این مرحله از تاریخ، قدرت و امنیت مردم را به گونه‌ای تضمین کنیم که در صحنه مناسبات جهانی دارای افتخار باشند، مربوط به نوع نگرش و معرفت بزرگان ما از نظام بین‌الملل است.

خرازی با بیان اینکه مهم‌ترین دغدغه زندگی امروز بشر امنیت است، گفت: مهم‌ترین دغدغه انسان آمریکایی، اروپایی، نیویورکی، خاورمیانه و … امنیت است. امروز این امنیت در ایران در اوج خود حفظ شده است، اما در کشورهای منطقه و کشورهای پیشرفته جهان وضعیت دیگری را شاهد هستیم که این مهم به نوع نگرش و شناخت بزرگان هر منطقه بستگی دارد.

وی تصریح کرد: تمام دولت‌های فعلی و گذشته همه در این نکته متحد هستند که دولت در ایران توانست قلمرو، استقلال و امنیت ملی را به برکت این مردم حفظ کند لذا امروز بحران را در ایران شاهد نیستیم.

خرازی گفت: مفهوم امنیت از دیدگاه نرم‌های بین‌المللی این است که از خانه خود به راحتی خارج و با تضمین سلامتی به راحتی به خانه برگردید، امنیت به معنای این است که یک مستشار خارجی بر ما سلطه نداشته باشد، امروز دیگر شاهد این مستشاران خارجی نیستیم.

لیست ناامید کننده امید
هم اکنون بخوانید

وی اضافه کرد: مفهوم امنیت این است که پول و امکانات شما توسط دیگران هزینه نمی‌شود.

خرازی گفت: دو واژه مهم نظام بین‌الملل شامل ثبات و حیات است که امروز در جمهوری اسلامی به برکت وجود مردمی که شعارهای ضد استکباری آنها با شعارهای عقلانی پیوند خورده، در اوج خود قرار گرفته است.

وی ادامه داد: مفهوم امنیت ملی و استقرار آن، توان و قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی در یک شعار اساسی نهفته است و مفهوم آن حفظ قلمرو اساسی نظامی است که می‌خواهد بر پایه ارزش‌ها موقعیت استقلال خود را حفظ کند.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در بخش دیگری از سخنانش در خصوص اینکه آیا برجام در سیاست خارجی ایران و زندگی مردم ایران فرجامی مثبت به همراه داشته یا خیر، گفت: اگر از پدیده برجام به عنوان یک مائده آسمانی تعبیر شود، اشتباه است.

وی افزود: اگر بخواهیم مولفه‌هایی که ایران در برجام انجام داده را به صورت سود و زیان هزینه‌ای محاسبه کنیم می‌توان ارزیابی کرد که برجام ماشین تحریم علیه ایران را متوقف کرده است و مذاکرات سیاسی باعث شد این مسیر مسدود شود.

خرازی با اشاره به نکته دیگری که برجام داشت، اضافه کرد: استقلال مالی و پولی ما از بین رفته بود و بیگانگان در تجارت برای ما تعیین تکلیف می‌کردند، اما برجام توانست این مهم را نیز متوقف و موقعیت کنونی را پدید آورد.

وی با بیان اینکه برجام موقعیت تکنولوژی ایران را حفظ کرد، ادامه داد: اگر در ابعاد مختلفی مذاکرات با قدرت‌های بزرگ را ارزیابی کنیم می‌بینید در بسیاری از عرصه‌ها موقعیت تکنولوژیک ایران حفظ شده است. اینکه در برخی اوقات ناچار شدیم کوتاه بیاییم، همان نرمش قهرمانانه‌ای است که رهبر معظم انقلاب به عنوان واقعیت در سیاست خارجی از آن یاد کرده‌اند.

خرازی تاکید کرد: برجام و مذاکره کنندگان کشور توانستند با چشم‌انداز رو به جلو گام‌های بلندی را بردارند، اما اگر این برجام بخواهد در صحنه‌های مذاکرات منطقه‌ای، مناسبات نظام بین‌الملل و … به عنوان الگو استفاده شود موجب کاهش قدرت بازدارندگی ایران می‌شود و این یعنی کاهش توان ملی ایران که یکی از خطرات بزرگ است.

وی اضافه کرد: برجام یک واقعه بود که آغاز و تمام شد. اگر از برجام به عنوان مائده آسمانی بهره گرفته شود دچار خطای استراتژیک شده‌ایم چراکه طرف مقابل به بسیاری از تعهدات خود پایبند نبوده است و طبق گفته رئیس‌جمهوری ادامه و موفقیت برجام منوط به همکاری طرف مقابل است.

خرازی گفت: برجام یک حادثه بود، اگر بخواهیم برجام یک، دو، سه و … را مطرح کنیم، عقل سیاسی و انقلابی نمی‌تواند آنرا بپذیرید و این یعنی کاهش توان، قدرت، ظرفیت و استعداد ملی ما.

وی با تاکید بر اینکه باید قدر امنیت کشور را دانست، افزود: بسیاری از شخصیت‌های بزرگ خارجی که به ایران سفر می‌کنند تحت تاثیر این امنیت و مجد و بزرگی مردم ایران قرار می‌گیرند. این موقعیت را مرهون تلاش بی‌تکلف، خدمات ارزنده و مجاهدت‌های شهیدان و بزرگان این سرزمین هستیم و آنرا باید قدر بدانیم.

خرازی در پایان به سوالات دانشجویان پاسخ داد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان همچنین در دیدار اعضای شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی با تاکید بر اینکه عامل بدبختی ما شیر نفت موجود در جیب دولت است، گفت: جهان به این شکل اداره نمی شود.

خرازی با اشاره به اینکه نتیجه انتخابات سال ۸۴ ناشی از رفتار ما اصلاح طلبان بود و به ماهیت خارجی و عوامل قدرت وابسته نبود، گفت: رفتارهایی چون خود بزرگ‌بینی، عدم درک واقعیت‌های جامعه و مشکلات و خواسته‌های مردم و عدم فهم و شناخت دقیق مشکلات جامعه عامل شکست در انتخابات سال ۸۴ بود.

وی با بیان اینکه هر چند در این انتخابات ۳۲ میلیون رای سهم اصلاح طلبان بود و از این بعد ما پیروز میدان بودیم، گفت: اگر در سال ۸۴ رای با تامل و تدبیر به صندوق افتاده بود هشت سال کشور در گیر هرمان و اندوه نمی‌شد. اختلافات ما اصلاح طلبان باعث شد که هشت سال فلاکت بار را پشت سر بگذاریم و قبل از محاکمه هر کسی باید خودمان را محاکمه کنیم، در اثر رفتار ما بود که این شرایط رقم خورد و نباید اجازه تکرار آن را داد.

گفت‌وگوی تلفنی سفیر ایران و معاون وزیر امور خارجه روسیه درباره ضرورت لغو تحریم‌ها
هم اکنون بخوانید

خرازی هدف از تشکیل حزب ندای ایرانیان را تحقق وحدت، اتحاد و محبت و ایجاد رابطه بین کنشگران اصلاحات دانست و گفت: اکثر اعضای این حزب از جوانان هستند که برای تحقق آرمان‌های بلند خود تلاش می‌کنند و امید است که اصول و مبانی فکری ما را مورد توجه قرار دهند و اگر ایراداتی وجود دارد در جهت رفع آن‌ها ما را یاری رسانند.

وی تصریح کرد: اهداف این حزب مشخص است و اعتقاد داریم که آنچه که توسط بزرگان ما انجام گرفته است و در چارچوب منافع و امنیت ملی است باید حراست و پایداری شود .

در ادامه این نشست پایگاه خبریان سوالات خود را از رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان مطرح کردند و وی در پاسخ به پرسشی در خصوص انتخابات سال آینده،گفت: حزب ندای ایرانیان نیز همپای اصلاح طلبان دیگر یک رای خواهد داشت و حتما با قدرت در کنار همفکران خود خواهد بود به هیچ عنوان اشتباهات گذشته را تکرار نخواهیم کرد.

وی عنوان کرد: دولت مطلوب و آرمانی نداریم و چاره‌ای جز در نظر گرفتن اولویت‌ها و منافع ملی نداریم. کار ما مشخص است و حضوری قدرتمندانه در انتخابات پیش رو خواهیم داشت و موانعی نیز در مسیر دولت فعلی برای موفقیت در انتخابات آینده نمی‌بینم.

خرازی با تاکید بر اینکه کاندیدای مورد نظر برای انتخابات مشخص است، اما امکان معرفی آن وجود ندارد، این کاندیدا در کنگره حزب معرفی خواهد شد.

وی در خصوص انتخابات شوراها نیز گفت: در انتخابات شوراها نیز حاضر هستیم و در حال حاضر در حال شناسایی افراد در کشور هستیم و با قدرت پیش می‌رویم، حتی اگر گزینه توانمند در دیگر احزاب همفکر و همسوی ما حاضر باشند معرفی خواهند شد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با اشاره به اینکه ما انتقاداتی به دولت داشته ایم، اما روند اعلام آنها به گونه ای نیست که موقعیت دولت به خطر بیفتد، افزود: باید همزیستی سیاسی را تجربه کنیم این امر الزاما به معنای همفکری نیست بلکه می‌توان با وجود عقاید متفاوت شکیبایی سیاسی از خود نشان داد.

وی با بیان اینکه جوانان سرمایه‌های ما هستند و برای هر حرکت سیاسی باید در کنار افراد خردمند، جوانان نیز حاضر باشند و این امر در حزب ندای ایرانیان با حضور ۹۵ درصدی جوانان محقق شده است، گفت: هدف ما تربیت جوانان نخبه است. حزب در جهت هم افزایی و استحکام مواضع همفکران فعالیت دارد و از طرفی آرمان نیز مشخص است و معتقدیم که دولت آرمانی خود را شکل خواهیم داد دولتی که با رای مردم شکل گیرد و پاسخگوی مردم باشد و مشکلات جامعه را همپای تحول جهانی ارزیابی کند.

خرازی با تاکید بر اینکه امروز جهان با شیر نفت در جیب دولت اداره نمی شود، گفت: مصدق نفت را ملی نکرد بلکه نفت را دولتی کرد و آنرا عملا از دست استثمار خارج کرد و در دست استبداد قرار داد. عامل همه بدبختی‌ها و عقب ماندگی‌ها وجود همین شیر نفت در جیب دولت است.

وی تاکید کرد: نتیجه انتخابات را من رقم نمی‌زنم بلکه مردمی که امروز با مشکلات اقتصادی، علمی، معیشتی و … مواجهند رقم می زنند. باید به شعارها و واقعیت‌های جامعه توجه کرد و اگر دولت فعلی در مسیر قانونی حرکت کند قطعا با رای بالا چهار سال دیگر خدمت خواهد کرد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه مردم هوشمند هستند و با شعارهای آسمان کوب دلگرم نمی شوند، افزود: در دولت قبل بیشترین پول ها در روستاها خرج شد اما در انتخابات ۹۲ بیشترین رای به روحانی از روستاها به صندوق افتاد، این مهم نشان می‌دهد که تا چه میزان سطح آگاهی و دانایی مردم بالا رفته است و متوجه شعارها هستند.

خرازی تصریح کرد: ما ملتی با دو مولفه غنی تاریخی و هویت ملی هستیم و امام خمینی(ره) بزرگترین نقش را در دوران دفاع مقدس ایفا کرد و هویت ملی را به ایران بازگرداند و این مهم نشان می دهد که امام یکی از ملی گراترین افراد در تاریخ روحانیت شیعه است و امید است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که تجربه تلخ گذشته با تدبیر و نگاه ژرف اصلاح طلبان تکرار نشود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 10 =

دکمه بازگشت به بالا